TOROSLARIN YUKARISI ERMENEK KİTABI ÇIKTI

Kitap İsteme Adresi:
Durmuş Ali Özbek
Dumlupınar Mh. Şehitlik Cd.
Özdemir Sk. Özbek Apt: No: 4 /
Selçuklu – KONYA

Tel: 0 535 544 97 67
       0 505 918 14 42


KİTAP HAKKINDA


Emekli Öğretmen Durmuş Ali Özbek’in Sbide Antik Kenti – Yukarı Çağlar Kitabından sonra Torosların Yukarısı Ermenek kitabı KTB Sertifika No: 21941 ve ISBN: 978-605-66441-7-7 numarası ile 02 Şubat 2017 tarihinde Çimke Yayınlarından çıktı.
Ermenek’in tanıtımına büyük katkı sağlayacak kitabın yazarı Durmuş Ali Özbek;
Turkuaz mavisinin Ermenek Baraj gölünde gerçek olduğunu göreceksiniz. Hele baraj gölü üzerinde oluşan pamuk yığını kar beyazı bulut yığınlarını bulunduğunuz rakımdan görünce, kendinizi sihirli fasulyelere tırmanarak gökyüzüne ulaşmış masal kahramanı olarak hissedeceksiniz. Bulutları gökyüzünde değil, kendi seviyenizden aşağılarda gördükçe uçuyormuş hissine kapılacaksınız.
Yumrutepe’ye tırmanıp; Ermenek’i, Taşeli Platosunu, yalçın kayalıkları buradan bir daha izlemelisin. Hele hele gün batımını Adıyaman Nemrut’a gidip izleyemedim diye hayıflanma, çünkü Yumrutepe’den günbatımı henüz keşfedilmedi. Bunu sen keşfetmelisin. Güneş’in yalçın kayalıkları kırmızı pastel renkleriyle boyayışını, Köristan Belinden kızıl rengiyle batışını, ana koynuna girişini izlemelisin ki; Ermenek’i sen anlatasın. Çünkü bizler daha anlatamadık, tanıtamadık, beyaz atlı prensimizin gelmesini ya da bizi bize anlatacak bir batılının gelmesini bekliyoruz.

Bu ara; Ermenek bağlarını ve yüzyıllık bağ evlerini görmeden, bir bağ evinde cevizli, fesleğen kokulu ‘batırma’sını tatmadan, bir elinle üzüme, bir elinle cevize uzanmadan, Ermenek’te cenneti yaşamadan ve hiçbir ahınız kalmadan buralardan ayrılmamalısın…” diyor.


KİM NE DEDİ?
Hasan ŞİMŞEK

TOROSLARIN YUKARISI ERMENEK

Güzel bir kitap, (İZVİTLİM) Durmuş Ali ÖZBEK yazmış, bu ikinci kitabı, kapağında olduğu gibi içi de buram buram Ermenek kokuyor.
Torosların Yukarısı ERMENEK kitabı 14,5x 21,2 cm ebadında 160 sayfa. 53 yazı var, bunlardan 5’i şiir, diğerleri Ermenek ile ilgili köşe yazıları.
Durmuş Ali Özbek Bey, Ermenek ile ilgili sorunları, yapılması gerekenleri,  çözüm yollarını ve kimlerin katkı yapabileceğini yazmış.
Yazmış olduğu köşe yazılarında, okuyucuların katkılarına da yer vermiş. Aramızdan ayrılan ve yüreği yöremiz için çarpan Hulusi Soydal’a da yorumlarda yer vermesi takdire değer bir davranış.
Torsların Yukarısı ERMENEK’te geçmişten izler, günümüzde yapılanlar ve gelecekteki hayallerimizi okuyup yaşayabilirsiniz.
Köşe yazılarının başlıkları ilginç olduğu kadar, içerikleri de ilginç bir yöntem ve düşünce ile anlatılmış. Yazılarını yerine göre öyküleştirmiş, yerine göre de belgeleştirmiş. Örneğin, Torosların Saklı Kenti Ermenek, Diren Kara Lastik, Taş Ağırı Memleketim, Yusuf Gelmez mi Acaba?
Herkes “Kentsel Dönüşüm” derken D. Ali Özbek “Köysel Dönüşüm Gerekir mi? “ diyor ve köylerdeki eski yapılaşmanın günümüz şartlarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini köyünde yaşayarak görüyor ve çözüm öneriyor. Gerçekten artık köy sokaklarında taşıma arcı olarak eşekler değil, traktörler ve otomobiller dolaşıyor ya da dolaşmak istiyorlar.  Dar sokaklarda yangın söndürme araçlarının bile girmediği/ girmekte zorlandığı biliniyor ve günün şartlarına göre köylerde yeni iskân planları yapılmasını öneriyor.
Torosların Yukarısı ERMENEK,  Durmuş Ali ÖZBEK’in ikinci kitabı, birinci kitabı ise geçen yıl yayınlanan Sbide Antik Kenti idi. Sbide Antik Kenti her yönü ile dolu dolu bir kitap. Bu kitapta ise yazarın çoğumuzun ilginç bulabileceği seçme köşe yazıları var.
Kitapseverlerin ve kültüre destek vermek isteyenlerin fiyatı 15,00 TL olan bu kitaptan birkaç tane alıp meraklı okuyuculara, yakınlarına hediye edebilirler.

Kültür için belirli fon ayırmak zorunda olan belediyelerimizin bu konuda ilgilenmeleri ve katkı sağlamaları beklenir. İş adamlarımızın da katkısı elbette beklenir. Karaman’da senede on kadar kitap çıkarılıyor ve yayınlanıyor. Yayınlanan bu kitapları Karamanlı iş adamları finanse ediyor. Ermenek bunu duymalı ve görmeli diye düşünüyorum. 
Hasan ŞİMŞEK 6 Şubat 2017 Pazartesi | 

Hasan Simsek: D. Ali Bey emeğine sağlık, değişik sorunlar ve çözüm önerileri var kitapta.


14.02.2017 /  10:06 
ANAMUR'UN YUKARISI ERMENEK 
Ermenekli emekli öğretmen yazar Durmuş Ali Özbek hocam, " Torosların Yukarısı Ermenek" kitabını imzalayıp göndermiş. 

Kargodan alır almaz, hemen okumaya koyuldum.
Yazar, Ermenek üzerine yazdığı makaleleri bu kitapta toplamış.
Karamanoğulları'nın başkenti, uzun yıllar Anamur'un da bağlı olduğu İçel Sancağı'nın merkezi olmuş Ermenek, bize hiç yabancı olmayan bir ilçe.
İzvit, Gargara, Nevahi, Kışla, Sarımazı, Nadire, Kazancı...
Şu an aklıma gelen Ermenek'e bağlı köyler.
Anamur'da 10 bine yakın Ermenekli vardır.
Anamur Sanayi Sitesi'ndeki esnafın yarıya yakını Ermeneklidir.
Dünyada Ermeneklinin olmadığı yer yoktur.
Anamur'la Ermenek'in tarihi ve kültürel bağını koparmak, mümkün değildir.
Ermenek, 1900'lü yıllarda İçel'den ayrılıp Konya'ya bağlansa bile.
Onun için, paylaşımın başına " Anamur'un yukarısı Ermenek" yazdım.
Özbek hocanın eserini okumaya devam ediyorum.
Farklı bir kitap olmuş.
Her ne kadar kitapta; Anamur'a "taktak helva", kazan satmaya ve bahçelere çalışmaya gelen Ermenekliler ve " üğü" kuşuna rastlayamasak da zevkle okuyorum.
Sizlere de tavsiye ederim...


Vedat HAYTA

Tebrik ediyorum...Kitaba emek çekmeşiniz...Kaliteli bir çalışma olmuş....21.02.2017 22:20

“TOROSLAR’IN YUKARISI ERMENEK”
   “ Torosların Saklı Kenti ERMENEK, İlçesine bağlı Yukarı Çağlar köyünde doğan, 2014 yılı öğretmen iken emekli olan Durmuş ali ÖZBEK İkinci kitabını da yazıp gün ışığına çıkardı. Adı Torosların Yukarısı ERMENEK. Birinci kitabı, adı ise  “ SBİDE ANTİK KENTİ “ dir. Tarihi adını koyduğu Yukarı Çağlar köyü kitabını öyle güzel derinlemesine incelemiş ki, araştırıcılara ışık tutacak olan, ilmi değeri yüksek kitabini okuyucularına geçen yıl sunmuştu.
TOROSLAR’IN YUKARISI ERMENEK “Kitabının içeriği tam bir “ Ramazan sofrası “ gibi özenle hazırlanmış, ilgimizi çeken, orucumuzu da bozduracak kadar ilginç birbirinden güzel, biri birinden tatlı öyle ilginç konularla kitabını dantel dantel işlemiştir ki… 142 konuyu içine alan ilginç ve güzel         
bir kitap.
   Kitaptaki konu başlıklarından işte birkaç örnek:
1)Keşfedilmeyi Bekleyen Taşeli;2)Zeyno’nun altınları;3)Kendimizi Ölçebiliyor muyuz?
4) Ermenek Kilimi;5)Göksu Artık Akdeniz’e Dökülmüyor; 6)Diren Kara Lastik;7)Kömür Karası Eller;7)Örene Evlerden Nasıl Kurtuluruz; 8)Köylere Dönüşüm Gerekir mi?9)Nerede Bizim Hikâye Masal ve Ninnilerimiz; 10)Su Bizi Eğitiyor;11)Kara Pabuç Memleketi Artık İl Olmalı; 12)Anneciğim 13)Keşfedilmeyi Bekleyen Taşeli; 14) SBİDE Antik Kenti Kazı Çalışmaları Bitti mi? ;15)Taş Ağırı Memleketim;  Karacaoğlan’ın Mezarı Nerede (Sarıveliler İlçesindeki Karamanoğullarından kalan TARİHİ ULU CAMİİ Vakıflar Müdürlüğü tarafından Onarım yapılırken 2013 yılında Karacaoğlan’ın mezarı ve mezar taşı bulundu.)
   Yukarıda görüldüğü gibi köşe yazılarının başlıkları ilginç olduğu gibi içeriği de öz Türkçe ile ilgi çeken bir yöntemle yazılmış, dile getirilmiştir. Köşe yazılarının üzerlerine yine ilginç bulduğu resimleri de ne güzel seçmiş Kömür Karası Ellerimiz, Kömür Ocaklarında can verenlerimiz gibi… gönül bu resimlerin renkli çıkmasını ister gel gör ki tek “Takavit Maaşı(emekli maaşı)” ile çok sevdiğimiz kardeşimiz Durmuş Ali ÖZBEK başka ne yapabilirdi ki… Üretici öğretmenimize bir el uzatan olmalı. Kültürümüzü bir dantel gibi işleyen bu kardeşimize iş adamlarımız, belediyelerimiz sahip çıkarlarsa bu sahipleniş, bu yerinde davranışın tadı damağımızda kalır.
   Durmuş Ali Özbek’in yeni yayınladığı kitabı 14,5x21,2 cm ebadında 160 sayfadır. Özbek’ in telefonu 05355440767’ dir. Değerli kardeşimiz Durmuş Ali ÖZBEK Bey yeni yeni eserlerinizi halkımıza sunacağınıza olan inancım tamdır. Sizi sevgi ile içtenlikle kutluyorum.
DOĞRUDAN DOĞRUYA
MUSTAFA ERTAŞ
GAZETECİ ARAŞTIRMACI YAZAR
18.06.2017/KONYA
GSM:05058743303

KİTAP SİPARİŞİNİ BURADAN YAPABİLİRSİNİZ


SOSYAL MEDYA ALITI:
Yorumlar
Sait Edip Akdağ ..
Ermenek; eski Konya'lı, yeni Karaman'lı tarihin hiç uyumadığı kentimiz.. Heyecanla bekliyorum ve okuyacağım. Saygıdeğer Yazarını tebrik ediyor, sevgili Ahmet bey üstadımın emeğine teşekkür ediyorum. ÇİMKE yayınlarsa okumaya değer..
Ayşegül Yakan 3 yıl soludum o havayı Ermenek Kazancı.. Ormanın içinde bi hayat..
Adem Kalayci Emeğine sağlık, Ahmet AKA gibi biri de çıkıp Alata'nın tarihini yazsa....
Ahmet Aka Yazan varsa baskısı benden:)

Hakkı Balcı Bu kitaptan 1 adet gönderebilir misin Ahmet kardeş
Ahmet Aka Ellerimle getiririm abi ne demek
Hasan Simsek Durmuş Ali Bey Ermenek'in tanıtımına katkı yapan önemli şahsiyetlerden biri. Kendilerini tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.
Abdullah Samedoğlu Çok teşekkür ederim Hocam.
Şerafettin Güç Hayırlı olsun. Okuyanı çok olsun dilerim. Sayın Durmuş Ali Özbek Bey.
Celal Demir Hayırlı olsun değerli abiciğim.
Başarılarınızın devamını dilerim.
Kerim Toslak Tebrikler. Basarılar dilerim.
Mehmet Akın kalemine bileğine yüreğine sağlık arkadaşım
Durmuş Ali Özbek Başarı dileğini ileten arkadaş ve dostlarıma teşekkür ederim.
Mustafa Celebi Başarılar.Hayırlı olsun.
Selçuk Yemenicioğlu Hocam maşallah hayırlı olsun.Kalıcı bir eser bırakmak ne güzel bir duygu.Sİzi tebrik ederim.
Celil Yağız Hayırlı olsun çalışmalarınızı takip ediyor,ve bölgemizin tanıtımına katkılarınızdan dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun.
Hasan Bayındır Hayırlı olsun.
Hasan Demir Hayirli olsun.basarilar dilerim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder